Çocuğum Ders Çalışmıyor. Ne Yapmalıyım?

   Çocuğum ders çalışmıyor. Ne yapmalıyım? Sevgili veliler, çocuklarımız ders çalışmayı resmi ve disiplinli gördükçe ders çalışma alışkanlığı edinmeyeceklerdir. Hele ki bu disiplini ve resmiyeti başkaları tarafından kuruluyorsa, onlar için ders çalışmak işkence gibi gelecektir. Araştırmalarım sonucunda, velilerimiz tarafından sorulan şu; “Çocuğum ders çalışmıyor. Ne yapmalıyım?” sorusunun fazlalığından dolayı, bu konuyu farklı bir sistemle gözlemledim ve sonuca da vardım. Dilerseniz bunu sizlerle paylaşayım. Çocuklarınızın neden ders çalışmadıklarını bulup, çözüm yolu üretmenize yardımcı olacaktır. Ben yaptığım gözlemler sonucu şunu fark ettim. “Çocuklarımız, yaptıkları her işte kuralları, kendileri koymak istiyor.” Bu yalnız benim tespitim değil, bu şekilde düşünen birçok uzmanımızda vardır. Uzmanlarımızın yardımlarıyla ve benim gözlemlerimle birlikte, Çocuğum ders çalışmıyor. Ne yapmalıyım.” Sorusuna cevap arayan velilerimiz için birçok cevap ve çözüm yöntemleri hazırladım. Peki, bu çözüm önerileri nelerdir? İşte sizler için hazırladığım öneriler sırasıyla şunlardır;

·         >>Çocuklarınıza ders çalınmayı sevdirin,

·         >>Çocuklarınızı başarılarında küçük ödüllerle, onları ruhsal olarak iyi hissettirin,

·         >>Çocuklarınıza ders çalışmayı resmi bir iş gibi değil de, doğal ve eğlenceli bir aktivite olarak gösterin,

·         >>Çocuğunuz düşük not aldığında onu azarlamayın, nasıl yükseleceğini öğretin,

·         >>Çocuğunuzun dilinden konuşun, yani onların düşüncelerine tercüman olun ve onlara başarının sırlarını anlatın,

·         >>Çocuğunuzu odada ders masası ile yalnız bırakmayın, arada onun yanında olup, ders çalışmasında yardımcı olun. Hiçbir şey yapmasanız da yanında olarak ona destek olduğunuzu hissettirin ve bunu her ders çalıştığında yapmayan. Örneğin; haftada 1 veya 2 kere onunla birlikte ders çalışmanız bile yeterlidir.

·         >>Çocuğunuza zaman ayırın ve onunla hayalleri ile ilgili sohbetler edinin.  Daha sonra hayalleri ile derslerini bağdaştırın, bu sohbet esnasında bunu yaparsanız ve çocuğunuz bundan etkilenirse, amacınıza ulaştınız demektir. Çünkü çocuğunuz eğer, hayalleri ile derslerini bağdaştırırsa bu hayal bir süre sonra hedefe dönüşecektir.

·         >>Onu hedefsiz bırakmayın ve hedeflerine saygı duyun. Çocuğunuzu dinleyin ve derdinden anlayın. Onu anladığınız zaman çocuğunuza yakınlığınız artar. Unutmayın! Yakınlık mesafeyle ölçülemez aynı çatı altındaki biri ona çok uzak iken başka mahalledeki biri daha yakın olabilir. Bu yüzden başkalarından çok kendi çocuğunuzun ruhunu daha iyi tanıyın ve ona yol gösteren bir pusula gibi çevresinde olun. Ama sakın onu zorlamayın. Unutmayın! Amacınız, çocuğunuzun ruhuna yakın olmak, bu da zorlamakla mümkün değildir.

 

   Çocuğum ders çalışmıyor. Ne yapmalıyım? Sorusu için velilerimizin uygulaması gereken, maddeler yukarıdakilerdir. Sevgili çocuk sahibi dostlarım; sizlerden ricam çocuklarınızı eğitirken, onlara yakın olmanızdır. Yakınlık gösterin ve onları anlayın. Anca bu yöntem ile çocuğunuzun, neden ders çalışmadığını keşfedersiniz. Daha sonra ise çözüm yollarını dener ve çocuğunuzdaki o eşsiz güce sahip olan azmi, ortaya çıkartırsınız. İşte o zaman çocuğunuz, bir defa başarının tadına varıca, hiç size sormadan ders çalışma arzusunu yerine getirecektir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin