İngilizceyi Zevkli Ve Kolay Öğrenme Yöntemleri

 

   İngilizceyi zevkli ve kolay öğrenme yöntemleri, öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu ilkokuldan itibaren İngilizce öğrenmesine rağmen, İngilizce konuşamıyor. Konuşmasını da bırakın kendine ait özgü bir cümleyi bile, İngilizce telaffuz edemiyor. Öğrencilerimizin yaşadığı bu sorunun nedenini hiç düşündünüz mü? Hemen hemen hepimizin bildiği gibi uzun bir dönemdir, ilkokuldan itibaren müfredatta İngilizce dersleri bulunmaktadır. Ama ne yazık ki günümüzde biz yetişkinler bile, bir turiste adres tarif edecek kadar İngilizcede iyi değiliz. Ben bu problemi uzun bir suredir araştırıyorum ve bulduğum sonuçlarn oldukça ilgi çekici bir psikolojik sorun olduğunu keşfettim. Bunu sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bu durum, ingilizce dersini önemsememekten kaynaklanıyor ve gir emelde sürekli ezbere dayalı olarak yorumlanamıyor. Ama bu tespitten sonra benim İngilizceyi öğrenmede zorluk yaşayan öğrencilerimiz için hazırladığım, ingilizce dersini zevkli ve kolay öğrenme yönetenlerim bulunmaktadır.  Bu önerileri sizlerle paylaşmadan önce birçok öğrencinin İngilizce dersi ve öğrenimi ile ilgili, çoğunlukla sordukları bazı sorulardan bahsetmek istiyorum. İşte o sorulardan bazıları sırasıyla şunlardır;

·         >>Kelime ezberi yetersiz kalıyor ve sürekli ezberlediklerimi unutuyorum bu sorunu nasıl aşabilirim?

·         >>Kelime haznem cümle kurmaya yetersiz olduğu için cümle kurmakta zorluk yaşıyorum bunun için bir çözüm öneriniz var mıdır?

·         >>İngilizce dersinde, sınavlardan yüksek almama rağmen, bir turistin konuştuklarını anlayamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

·         >>İngilizceyi öğrenmek için kelime ezberi yeterli midir?

·         >>Ana dilimi nasıl takılmadan konuşuyorsam, İngilizceyi de aynı şekilde takılmadan konuşmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

·         >>İngilizce dersinde, öğretmenimizin anlatım tarzı benim anlama sistemimden çok uzak, dersten zayıf almamak için ne gibi bir tedbir önerirsiniz?

  İngilizce zevkli ve kolay öğrenme yöntemleri başlığımız altında öğrencilerimize bütün bu sorularının cevaplarını vereceğim.

Sevgili öğrenci dostlarım; benim sizlere tasfiyem, sırasıyla şunlardır;

·         >>İngilizceye aşına olmanızdır,

·         >>Bol kelime haznesidir,

·         >>İngilizceyi okumak ile yazmanın ayrımını yapabilmektir.

 

 İngilizceyi zevkli ve kolay öğrenme yöntemlerindeki bu üç maddeyi sizlere şöyle açıklayayım. Sevgili öğrenci dostlarım; ilk evrede İngilizceye aşına olmalısınız. Nasıl mı? İngilizce dersi sadece okulda görüldüğü için öğrencilerimiz sadece iki saatlik İngilizce öğreniyor ve İngilizce konuşmalarına şahit oluyor. Ama günlük hayatında film ve diziler izlerken alt yazılılara yönelirse, İngilizce günlük hayatının bir parçası olur ve ister istemez İngilizceye aşina olur. Peki, bunun faydası nedir? Sizler bunu yaptığınızda, İngilizceyi konuşma ile okunuşunu ayırt edebilirsiniz. Ayrıca ekstrada İngilizce cümleler öğrenmiş olursunuz. Bol kelime haznesine gelince, kelimeleri ezberleyince öğrenmiş olmuyorsunuz. Sizlere ilk maddeyi açıklarken de söyledim. İngilizceyi günlük hayatınızda kullanmanız gerekmektedir. Peki, kelimeleri günlük hayatınızda nasıl kullanacağınız hakkında bir bilginiz var mı? Dilerseniz sizlere bundan da bahsedeyim. Örneğin; ilk başta kelimeleri evde kapının üzerine İngilizcesini yazarak kelimenin karşılığının kapı olduğunu görsel olarak kendinize sunun bu sadece bir örnekti. Ben bunu evinizin her köşede yapmanızı yeğlerim. Daha sonraki evrede ise çevrenizle veya aile içinde bu kelimeleri cümle içerisinde kullanmalısınız. Sevgili öğrenciler, İngilizceyi zevkli ve kolay öğrenme yönteminin sırrı, İngilizceyi günlük hayatınıza taşımanızdan geçer. Eğer bunu yaparsanız. Zaman içerisinde daha akışkan konuşursunuz ve bir turistle bile anlaşmanız sizin için hiç de zor olmayacaktır. Unutmayın! İngilizce öğrenimi okulda iki saate sığdırmanızla sizi sadece sınavlardan geçirir. Ama günlük hayatında kullanmanız ise sizi kusursuz İngilizce konuşmanızı sağlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin