Başarı Sizden Beş Şart İster

    Başarı sizden beş şart ister. Sevgili öğrenciler, başarı fedakârlık ister. Mücadele ister. Emek ister. En önemlisi ise güçlü bir inanç ister. Başarı bizden çok şey ister. Bu yüzdende adı başarmaktır. Sevgili dostlarım; başarılı olmak herkes ister. Ama şu da bir gerçek ki herkes başarılı değildir. Çünkü başarmak demek, istediğini anlının teri ile kazanmak demektir. Ama unutmayın istediğini başarmak, asıl başarıdır. Bu cümleyi sizler, küçük bir örnek ile açıklamak gerekirse, bir öğrenci düşünün, istediği ve mutlu olacağına inandığı meslek, öğretmen olmaktı. Ama zaman içerisinde maddiyata yönelerek doktur oldu. Sizce bu başarı mıydı? Tabi ki de hayır! İnsan istediğini ve mutlu olacağını elde edip, hayatı boyunca bu başarı için mücadele etmesi, bir başarıydı. Bugün ben sizlere, başarı sizden beş şart ister başlığı altında, başarmanın sırlarını anlatacağım. Ama bundan önce isterseniz sizlere başarının tanımı yapayım. Sevgili öğrenim yolunda ilerleyen, öğrenci dostlarım; başarı, bir varış noktası değil, bir yolculuktur. Başarı sınırlı değildir. Her başarı yeni başarılara acılan bir kapıdır. Yeter ki bizler o kapıları açmakta ısrarcı olalım. Başarının ne olduğunu anladığımıza göre başarılı olabilmek için ne yapmamız gerektiğine gecelim. Başarı bizden beş şart ister. Başlığından da anlaşıldığı gibi sizler için hazırladığım, başarılı olmanın bazı gerekçeleri, bulunmaktadır. İşte o gerekçeler,  açıklamaları ile birlikte, sırasıyla şunlardır;

·         Kendinize, yalan söylemeyin.

>>Kendinize doğru olun ve yeteneğinizi keşfedin. Anca bu şekilde, yeteneğinize uygun bir meslek seçebilirsiniz. Unutmayın amacımız başkalarının istediğini başarmak değil, kendi istediğimizi başarmaktır. Başarının, gerçek anlamı ise zaten budur. İşte bu yüzden seçimleriniz, kendinize özgü olmalıdır.

·         Geçmişinizin, geleceğinizi kontrol etmesine, izin vermeyin.

>>Geçmişe fazla takılmayın, “ Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez.”Bu söz, o kadar doğru bir sözdür ki, ancak bu sözü yanlış anlayıp, geçmişte yaşayan insanlarımız var. Peki, asıl doğru anlatımı nedir? Geçmişini bil, hatalarını keşfet ve bunları gelecek için hazırladığın şuan ki planında yapma, demektir. Yani o günlerden ders çıkar. Biz insanların en faydalı not defteri geçmişidir. Yeter ki o defteri doğru telaffuz ederek okuyalım.

·         Olumsuz etkilerden ve sizi olumsuz etkileyen insanlardan uzak durun.

>>Allahın bizlere verdiği en değerli nimet, düşüncedir. Ben düşünce gücü kadar, şu fani dünyada başka güç tanımıyorum. Bu yeteneğinizi olumlu kullanın ve olumsuz insanların düşüncelerinden, uzak durun. Çünkü başarı olumsuzluklara yer vermez.

·         Hiçbir zaman öğrenmeyi bırakmayın.

>>Biz insanlar, her şeyi ama her şeyi bilecek kadar uzun ömürlü değiliz. Öğrenilecek ve değer taşıyan bilgiler oldukça fazladır. Sizlere tavsiyem, bu kadar inanılmaz bilgileri ret etmeyin ve öğrenmeyi, asla bırakmayın.

·         Arayın, mutlaka bulursunuz.

>>Hedefinizi her yerde arayın. Ona giden yolları araştırın. Bu bir öğrenim süresidir. Hedefinizi elde etmenin yollarından biri, sabırlı ve emin adımlarla ilerlemektir. Onu sabırla ve bilgiyle arayın, mutlaka bulacaksınız.

 

   Sevgili öğrenci dostlarım; sizlere başarının tanımını yaptığımda da bahsettiğim gibi, başarı bir varış noktası değildir. Bu yüzden sabır şarttır. Başarı o yolda nasıl yürüdüğünü ölçer. Unutmayın! Yılan ile kartal her zaman zirvededir. Farkları, yılan sürünerek, kartal uçarak çıkar. Şimdi soruyorum size, zirve hangisi için daha değerlidir? Tabi ki yılan değil mi? Çünkü çıktığı zirvenin, değerini bilir. O yolda nelerden vazgeçtiklerinin farkındadır ve bu yüzden zirveyi terk etmez ve yönetir. Ama kartal için öyle değildir. O zirveyi kolay elde ettiği için oradan kolay vazgeçer ve asla yönetimi elinde tutamaz. Buradan sizlere anlatmak istediğim; zafer emeksiz olmaz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin