Aile İçi Karar Alma Süreçlerine Katılalım

Aile toplumun en küçük birimidir. Anne baba ve çocuklar aile bireyleridir. Aile bireyleri birbirlerini değerli görür ve önemserler. Bu yüzden birbirlerini dinler, hoş görülü olur, sabreder, yardımlaşır ve görüş alış verişinde bulunur. Sevinç ve üzüntülerini paylaşıp birbirlerine destek olarak aile olmanın sorumluklarını yerine getirirler.

Aile içinde aile bireylerinin tamamını ilgilendiren bir karar alınırken herkesin fikri önemlidir. Her bireyin fikri önemli ve değerlidir. Bu yüzden karar alırken her birey konuyla ilgili fikrini ailesiyle paylaşır. Daha sonra bu öneriler bir araya getirilip değerlendirilerek, aile bireylerinin çoğunluğu tarafından uygun görülen öneri kabul edilir.

Ailede kararları tek başına anne veya baba almamalıdır. Çocuklarında karar alma sürecine katılımları sağlanmalıdır. Aile bireylerinin hiçbiri kendi önerisinin kabul edilmesi için ısrarcı olmamalı çoğunluğun ortak kararına uymalı. Ailede Her bireyin söz hakkı vardır.

Hangi kararları ortak karar vererek alabiliriz?

  1. Evde uyulması gereken kuralların kararını ortak alabiliriz.
  2. Evin bölümlerinin düzenlenmesi.
  3. Tatile gidilecek yerin belirlenmesi.
  4. Eve alınacak mobilya veya eşyaların seçimi.
  5. Ailede iş bölümü yapılacak işlerin belirlenmesi.
  6. Ailecek izlenecek sinema filmi veya tiyatro oyununun seçimi.

Çocuklar ailede karar alma sürecine katılarak bir birey olduklarının farkına varırlar. Aile büyükleri tarafından önemsendiklerini ve değerli olduklarını hissederler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin