• Arduino'muzu bilgisayarımıza bağlıyoruz.
  • Arduino IDE'mizden -> Araçlar -> Kart sekmesinden kullandığınız Arduino modelini seçiyoruz. Biz Arduino Uno kullandığım için Arduino/Genuino Uno seçeneğini seçtik.
  • Port kısımından Arduino'nuzun portunu seçiyoruz.
  • Arduino üzerinde elektrik devremizi kuruyoruz  :

Bu çalışmamızda Arduino ile Trafik Lambası yapacağız.

Çalışmamızda amaç sadece led yakmak değil aynı zamanda kendi fonksiyonlarımızı oluşturup daha sonra bu fonksiyonları vood loop () içerisinde çağırmak. Bu projemizle birlikte ilk defa Arduino çalışmamızda değişken tanımlaması yapacağız.

Çalışma için gerekli malzemeler.

1-) 3 adet led

2-) 7 adet erkek – erkek bağlantı kablosu.

3-) Arduino Uno Kart

4-) Breadbord

5-) USB Kablosu (Arduino ile Bilgisayar bağlantısı için)

Devre Bağlantıları :  

Kırmızı Led

Arduino'muzun 2. pinini ilk direncimizin bir bacağına,  ardından bu direncin diğer bacağınıda kırmızı ledimizin "+" (Uzun olan)  bacağına. (Anot ) Arduino'muzun GND pinini ( "-" kutbunu), kırmızı ledimizin "-" (kısa olan) bacağına,  (Katot  ) bağlıyoruz. 

Sarı Led

Arduino'muzun 3. pinini ikinci direncimizin bir bacağına,  ardından bu direncin diğer bacağınıda sarı ledimizin "+" (Uzun olan)  bacağına. (Anot ) Arduino'muzun GND pinini ( "-" kutbunu), sarı ledimizin "-" (kısa olan) bacağına,  (Katot  ) bağlıyoruz. 

Yeşil Led

Arduino'muzun 3. pinini üçüncü direncimizin bir bacağına, ardından bu direncin diğer bacağınıda yeşil ledimizin "+" (Uzun olan)  bacağına. (Anot ) Arduino'muzun GND pinini ( "-" kutbunu), yeşil ledimizin "-" (kısa olan) bacağına,  (Katot  ) bağlıyoruz.  Devre çizimi : (Bu Çizimi Fritzing uygulaması kullanarak daha rahat görmeniz açısından yaptım.) 

  • Arduino Kodu :

 İlk olarak değişkenlerimizi tanımladık.

  void setup () fonksiyonu içerisine tanımladığımız değişkenleri ekledik ve led olarak belirttik.

 

   Bu projede kırmızı, sarı ve yeşil ışık için üç aayrı fonksiyon belirledik.

  Her fonksiyonda hangi ledin açık hangilerinin kapalı olacağını belirttik. Fonksiyonlarımızı daha sonra void loop içerisinde tekrar çağıracağız. Lütfen fonksiyon tanımlamalarını yapalım bu çalışmalar ilerde bize fonksiyon yapmanın ve çağırmanın rahatlığını sunacaktır.

 

Daha sonra void loop() fonksiyonu içerisinde tanımladığımız 

kirmiziIsik() ;

sariIsik() ;

yesilIsik() ; fonksiyonlarını çağırdık ve her birinin arasına yeterli sürede bekelmedi için delay() fonksiyonunu ekledik.

kirmiziIsik() ;

delay(6000); diyerek kırmızı ışığın 6 saniye yanmasını sağladık. Kırmızı ışık 6 saniye yandıktan sonra ;

sariIsik() ;

delay(2000); diyerek sarı ışığın 2 saniye yanmasını sağladık. Sarı ışık 2 saniye yandıktan sonra ;

yesiIsik() ;

delay(5000); diyerek yeşil ışığın 5 saniye yanmasını sağladık. Yeşil ışık 5 saniye yandıktan sonra ise döngü oluşacak ve tekar kırmızı ışık yanacak.

 

 

 

Kodumuzu Arduino IDE'de sol üsteki tik tuşuna basarak kontrol ediyoruz ve ok tuşuyla Arduino'muza yüklüyoruz. Sonraki projede görüşmek üzere...

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin